Sissy és én

Csongrádi Kata: Sissy és én

Zenés történelmi játék Erzsébet királyné verseivel

A verseket fordította: Mészöly Dezső

Zenéjét szerezte: Siliga Miklós

Sissy
Ferencz József
Deák Ferenc
Andrássy Gyula
Ferenczy Ida
Rudolf
Gergő

Csongrádi Kata
Szilágyi Tibor (hangja)
Sinkovits Imre (hangja)
Lukács Sándor (hangja)
Gombos Katalin (hangja)
XXX
Halasi Dani, Mihályfi Péter

Koreográfia:
Ullmann Krisztina
 
Hangtechnikus:
Kürti Károly
Látvány:
Nagy Sándor
Rendezőasszisztens:
Kövesdi Gyula
Színpadkép:
Kovács József
Jelmez:
Jánoskúti Márta
Dramaturg:
Böhn György
Díszlet:
Lisziák Elek
 
Rendezte:
Szilágyi Tibor
 

A darab tartalma

Erzsébet királyné - Sissy - Ferencz József, Andrássy Gyula, Deák Ferenc, Ferenczy Ida portréi láthatóak egy múzeumban. Ide látogat el osztálytársaival Gergő, aki majdnem megbukott történelemből.
A gyerekek "cikizni" kezdik a királynét, mire Sissy kilép a keretek közül és menekülni próbál. Gergő elfogja és faggatni kezdi az életéről, a szerelmeiről, a vágyairól és a Kiegyezés koráról.
Miközben Sissy végigjátssza Gergővel és a gyerekekkel a száz évvel ezelőtti történelmet, ő maga is sok mindent megtanul a mai kor szokásaiból, beszédstílusából, sőt még reppelni is megpróbál.
A történet során különös módon talál egymásra egy mai, magányos kisfiú és egy titokzatos, múltbéli királyné, aki verseket is írt.

VISSZHANG

Amerikai Magyar Hírlap, 1997. január 10.

Claire Kenneth beszámolója: Sissy és én

New York-i díszbemutatójáról, Csongrádi Kata, zenés történelmi játékáról

Csongrádi Kata és Claire Kenneth Színhely: A New York-i főkonzulátus oszlopos nagyterme. A meghívott közönség lázas érdeklődéssel várja, a Budapestről érkezett művésznőt.
A stílusosan színpaddá alakított dobogón, először főkonzulunk Kovács István jelenik meg, bevezető szavakat mond ezúttal magyarul mondja, hiszen itt most magyar közönség várja, hogy hazánk legszebb és legendás magyar királynéjának élete elevenedjen meg.
És mikor Csongrádi Kata a színpadra lebben, hihetetlenül karcsún, fekete fordos ruhájában, szép haja koszorúban feltűzve, - hát szinte eláll a lélegzetünk.
Varázslat ez?
A történelem, a Habsburg család egyik legtragikusabb alakja volt a gyönyörű királyné, Ferenc József osztrák császár felesége, majd a kiegyezés után Ferenc József magyar királyunk hitvese.
Csongrádi Kata alakítása túlnő a színpadon, élménnyé válik. Ezt a szerepet csakis úgy tudja valaki játszani, ha ő maga írta... És Kata írőnő is, csodálatosan tehetséges írőnő és eggyé válik a szerepével.
A szép királyné, akit szeszélyes hangulatai miatt Sissynek becéztek, nem volt boldog, se a bécsi várban, se másutt és igyekezett kiszabadulni az aranykalitkából.
Egy ilyen kirándulásán érte a végzet. Genfben, ahogy a hatalmas tó partján sétált, egy őrült hatalmas reszelőjét beledöfte a hátába és ott halt meg.
New York-i előadás Mikor egyetlen fiát, Rudolf trónörököst halva találták a mayerlingi vadászkastélyban, fiatal kedvesével Vecsera Máriával, Erzsébet királyné majdnem beleőrült fájdalmába. Attól kezdve csakis fekete ruhákat viselt.
Barátai, Deák Ferenc ( a haza bölcse) gróf Andrássy Gyula és kedvenc udvarhölgye Ferenczy Ida, nagyon közel álltak hozzá. A királyné volt az, aki rávette férjét, hogy a kiegyezés létrejöjjön. Ez már történelem...
Miért szerette úgy a magyarokat? Miért zárta a szívébe ezt a balsorsokkal küzdő kis nemzetet?
Csodálatos teremtés volt, egyszer könnyed, vidám, verseket is írt, máskor mélységesen szomorú, mint aki megérzi az őt lesújtó végzet csapásait. New York-i előadás
Csongrádi Kata, az olyan érzelmek húrjain olyan sokat produkált, amit én, aki sok színházban voltam, Európában és itt New Yorkban is, még nem láttam soha. Vidám hangulatban táncolt, énekelt, máskor a dráma legmélyebb, szívig ható perceiben a közönséget úgy elragadta, hogy minden szemben könnyek csillogtak.
Az orkánszerű tapsvihar talán az utcára is kihallatszott és az 52. utca járókelői nem sejthették, hogy itt egy dráma zajlik, hogy ebben az épületben, melynek a homlokzatán a magyar zászló lebeg, itt most történt valami.
Egy csodálatos tehetségű magyar színésznő Csongrádi Kata, életre keltette a gyönyörű és titokzatos Erzsébet királynét.
A történelem poros lapjaiból, elénk varázsolta, a Habsburgok legromantikusabb alakját, a titokzatos és szép királynét, aki annyira szívén viselte a magyarság sorsát.
Köszönjük Katának, a zseniális írónőnek, a csodálatos színésznőnek, aki másnap már elrepült New Yorkból, hogy a hollywood-i közönséget kápráztassa el a "Sissy és én" előadásával.

Ablak bezárása